O Bartku

 

Poznaliśmy się we Wrocławiu.

Łączyło nas wiele: miłość do muzyki, gór, a przede wszystkim jeden cel – wspólny rozwój.


Bartek BARTON Tomaszewski był założycielem i członkiem kapeli WNUKI i YARMAK oraz Stowarzyszenia Centrala Muzyki Tradycyjnej. Od lat zgłębiał polską tradycję muzyczną, terminując u najstarszych muzykantów i śpiewaków weselnych i obrzędowych Polski oraz Ukrainy i Rosji. Skład grupy był typowy dla polskich kapel wiejskich z przełomu XIX i XX wieku - skrzypek, bębnista i basista. Repertuar grupy stanowiły przeważnie utwory instrumentalne do tańca - środkowopolskie owijoki, polki, kujawiaki czy oberki, przejęte od najlepszych, żyjących jeszcze mistrzów, głównie Regionu Sieradzkiego i Radomszczyzny, jak też pieśni obrzędowe i okolicznościowe. Kapela brała udział w kilku ważnych wydarzeniach kulturalnych, w tym m.in. Festiwalu Współczesnej Kultury Tradycyjnej Remiza oraz Spotkaniach Folklorystycznych Środkowej Polski Od Kujawiaka do Oberka. Podczas XIII Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” grupa otrzymała III nagrodę. Jako "Wnuki" świadomie i z radością kontynuowali nieprzerwany przekaz tej tradycji.
Yarmak był projektem Bartka, nad którym pracował kilka lat. Materiałem zespołu były autentyczne, tradycyjne pieśni polskie, pochodzące z bezpośredniego przekazu lub własnych nagrań terenowych, oprawione nowoczesnym, niecodziennym instrumentarium. Brzmienie Yarmaku wywodziło się z doświadczeń członków grupy zarówno w dziedzinie muzyki tradycyjnej, jak i wyniesionych z kultury tak zwanej klubowej czy elektronicznej. 

 

Barton podążał własnymi ścieżkami, nie popadał w schematy i pieczołowicie oddawał się pasji tworzenia. Był wszechstronnie uzdolniony i pięknie grał na skrzypkach. Na co dzień otaczał się przyjaciółmi.

Odszedł w najlepszym momencie swojego życia.

W krótkim, aczkolwiek intensywnym okresie swojej działalności, spełnił wszystkie najważniejsze marzenia.

Po to ostatnie – stanąć na szczycie Mont Blanc. 

11 lipca 2010 roku po zdobyciu Białej Góry, Bartek nie wrócił do domu. 

 

ikona youtube  Barton (1975 - 2010)

 

Byłam wtedy w 3-mcu ciąży.

11 lutego 2011 roku na świat przyszła Kalina.